Kupuj mądrze wyroby skórzane.

Dzięki metce informującej o składzie możemy łatwo dobrać do własnych potrzeb zarówno ciuchy, jak i buty czy nawet biżuterię. Niestety prawo nie nakłada obowiązku umieszczenia metki informacyjnej przy galanteryjnych towarach „skórzanych”. Dlatego też tak często po kilku miesiącach lub nawet tygodniach odkrywamy przykrą prawdę – nabyliśmy nieskórzany bubel! Jak zatem rozpoznać towar niedobrej jakości?
Przede wszystkim pytajmy. Czy asortyment, np. pas skórzany posiada warstwy syntetyczne? Czy zastosowana skóra jest powlekana syntetykiem? Czy w składzie jest tak zwana skóra mielona? Czy mamy do czynienia ze skórą eko?
Oczywiście próg prawdomówności sprzedawców zdarza się różny, a w przypadku sporych sieci z odzieżą gro pracowników być może nawet nie będzie umiała na nasze pytania odpowiedzieć. Na co więc zwrócić uwagę oraz co powinno zwiększyć posiadaną czujność?
Przede wszystkim koszt. Nie dajmy się oszukać – naturalna skóra ma swoją wartość i nabycie skórzanej teczki męskiej za sto PLN jest zwyczajnie niemożliwy.
Zwróćmy uwagę na fakturę skóry, gdy jest zbyt gładka czy też nazbyt regularna gdy chodzi o przebarwienia, żyłki czy porowatość, najprawdopodobniej jest to syntetyk – wyjątek stanowią skóry tłoczone.
Gumowane lakierem, w całości zakryte ranty również mogą sugerować, iż zatuszowano użycie materiałów syntetycznych.
Brak odkrytych kantów lub także widocznych spodów skóry, także sugeruje wyrób sztuczny. Skóra jest od spodu włosowata tak zwana mizdra.
Pamiętajmy też, że skóra eko to nic innego jak syntetyk. Skóra mielona to zmielony odpad garbarski, a wykonane z niej pasy niezwykle ekspresowo psują się. Prawdziwa skóra musi mieć charakterystyczny zapach – pozostałość po procesach garbowania. Podobnie do człowieczej, skóra bydlęca ma nieregularności – mniej albo bardziej widoczne w zależności od zastosowanego lakieru. Dokonując nabycia za pośrednictwem net zwracajmy uwagę na specyfikacje asortymentu – nie dajmy się oszukać znaczkiem „skóra naturalna”, gdyż zgodnie z prawem można go umieszczać nawet wtenczas, gdy towar zawiera jedynie jej niewielkie ilości.
Produkt wykonany z eko skóry musi przetrwać latami, dlatego powinno się kupować go mądrze!
tekst dostepny na stronie producent wyrobów skórzanych